Výzva:

Energetická svoboda

Dokažme společně, že to půjde i bez ruského plynu

Podepsat výzvu

Evropa posílá Rusku miliardy eur za zemní plyn. Rusko na oplátku posílá na západ tanky. Současná situace plně ukazuje, že nezávislost na Putinově plynu je klíčem k bezpečnosti v Evropě. Jak k ní můžete přispět?

Důležitá fakta k posílení energetické nezávislosti

  1. Evropu je třeba připravit na nejbližší zimu. Zemní plyn z Ruska mohou nahradit dodávky z jiných zdrojů. Podle Evropské komise může jít až o 50 miliard kubíků LNG. Současně však bude třeba určit prioritu využití plynu: klíčové podniky, které se bez něj neobejdou a nasměrovat jej k maximálně efektivnímu využití například ve vysoceúčinné společné výrobě elektřiny a tepla.
  2. Každý spotřebitel se může zamyslet, zda může k úspoře energií dovážených z Ruska sám přispět: např. snížení topení o 1–2 °C, pořízení si úsporných sprchových hlavic, perlátorů, snížení rychlosti při cestách autem, využití veřejné dopravy nebo kola.
  3. Závislosti na dovozu energií se však musíme zbavit systémovými kroky: mezi hlavní nástroje patří zateplování budov, výstavba energeticky efektivních domů a využití místních obnovitelných zdrojů: za sluneční či větrnou energii platby do Ruska posílat nemusíme. Domy mohou dostat místo kotle na zemní plyn tepelné čerpadlo nebo krbovou vložku. Plyn si můžeme také vyrobit, dokonce bude zelený s pomocí bioplynových a biometanových stanic. Pokud budeme mít dost čisté elektřiny, můžeme nahradit ropu v dopravě pomocí elektromobilů.