- Evropu je třeba připravit na nejbližší zimu. Zemní plyn z Ruska mohou nahradit dodávky z jiných zdrojů. Podle Evropské komise může jít až o 50 miliard kubíků LNG. Současně však bude třeba určit prioritu využití plynu: klíčové podniky, které se bez něj neobejdou a nasměrovat jej k maximálně efektivnímu využití například ve vysoceúčinné společné výrobě elektřiny a tepla.
- Každý spotřebitel se může zamyslet, zda může k úspoře energií dovážených z Ruska sám přispět: např. snížení topení o 1–2 °C, pořízení si úsporných sprchových hlavic, perlátorů, snížení rychlosti při cestách autem, využití veřejné dopravy nebo kola.
- Závislosti na dovozu energií se však musíme zbavit systémovými kroky: mezi hlavní nástroje patří zateplování budov, výstavba energeticky efektivních domů a využití místních obnovitelných zdrojů: za sluneční či větrnou energii platby do Ruska posílat nemusíme. Domy mohou dostat místo kotle na zemní plyn tepelné čerpadlo nebo krbovou vložku. Plyn si můžeme také vyrobit, dokonce bude zelený s pomocí bioplynových a biometanových stanic. Pokud budeme mít dost čisté elektřiny, můžeme nahradit ropu v dopravě pomocí elektromobilů.

Evropa posílá Rusku miliardy eur za zemní plyn. Rusko na oplátku posílá na západ tanky. Současná situace plně ukazuje, že nezávislost na Putinově plynu je klíčem k bezpečnosti v Evropě. Jak k ní můžete přispět?