Text výzvy
Vážený pane předsedo vlády,
bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu a navazující události poukázaly na potřebu urychlení proměny české energetiky. Je nutné hledat řešení, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z Východu. Věříme, že rozvoj obnovitelných zdrojů energie a renovace budov patří mezi opatření, která během následujících let posílí energetickou bezpečnost Česka a současně pomohou zajistit dostupné ceny energie pro domácnosti, obce a firmy.
Již během tohoto desetiletí lze snížit spotřebu zemního plynu těmito konkrétními kroky:
- renovací budov se ušetří 1,8 miliard kubíků zemního plynu, a to především díky zateplování budov, výměně oken, instalaci rekuperace a optimalizaci zdrojů tepla
- produkcí biometanu lze vyrobit do pěti let 1,3 miliardy kubíků zeleného plynu ročně
- vybudováním nových solárních elektráren, které mohou vyrobit 9-12 terawatthodin čisté elektřiny, a nových větrných elektráren, které mohou dodat dalších 5 terawatthodin čisté elektřiny. Jejich roční produkce pak odpovídá ekvivalentu až 1,6 miliard kubíků zemního plynu
Abychom dokázali vytěžit výhody, které přinášejí jedinečné spojení ve zvyšování energetické účinnosti a místních obnovitelných zdrojů, musí vláda:
- Okamžitě vyřadit podporu zdrojů na plyn z kotlíkových dotací a Nové zelené úsporám. Z veřejných prostředků nelze zvyšovat závislost na ruském plynu, která navíc může uvrhnout domácnosti do energetické chudoby. /SPLNĚNO/
- Posílit úspěšný program Nová zelená úsporám. Zajistit jeho dlouhodobé financování, které povede v horizontu jednotek let k trojnásobnému navýšení počtu projektů úspor energie a obnovitelných zdrojů. Nabídnout domácnostem zvýhodněný renovační úvěr na před- a do-financování dotace, např. pomocí státní garance přes Národní rozvojovou banku.
- Nízkopříjmovým domácnostem nabídnout investiční komponentu sociálních dávek. Ta by pomohla této skupině zvýšit běžnou míru podpory z programu Nová zelená úsporám až na 90 %.
- Spustit podporu projektové přípravy bez tvrdého závazku investice. Rozhodnutí o podobě opatření pro úspory energie a obnovitelné zdroje zraje měsíce. Lidé musí dostat kvalitní informace, které jim v tomto rozhodování pomohou.
- Doplnit programové prohlášení vlády o závazek vybudování 200 tisíc tepelných čerpadel do roku 2025 a 60 tisíc kotlů na biomasu – instalace tepelných čerpadel a kotlů na biomasu mají finančně výhodnější provoz než plynové kotle, které vláda stále podporuje.
- Zvýšit podíl výroby domácího zeleného plynu: zavést účinnou podporu, která nastartuje domácí produkci biometanu a zajistí jeho využití pro potřeby ČR - stanovit minimální podíl biometanu v zemním plynu a zavést ekologickou daň na fosilní zemní plyn. Dokončit proces notifikace podpory s EU a vyhlásit adekvátní podporu pro přechod z výroby elektřiny pro stávající zdroje a s možností podpory i pro nové biometanové zdroje. Důsledně vymáhat zákaz skládkování bioodpadů a podporovat využívání biomasy, která splní kritéria udržitelnosti.
- Nastavit prostředí pro nové investice do obnovitelných zdrojů: zařadit fotovoltaiku mezi zdroje, pro které stát vyhlásí soutěž o provozní podporu - stát vytvoří předvídatelné prostředí pro investice i jistotu, že budou nové zdroje opravdu vznikat. Navíc díky faktu, že je fotovoltaika nejlevnější zdroj, získá také financování na rozvoj jiných typů obnovitelných zdrojů energie.
- Odstranit bariéry pro rozvoj chytrých projektů v energetice: nový energetický zákon musí posílit ochranu zákazníků, ale také umožnit sdílení energie a ukládání energie, vytváření energetických společenství či umožnit přímé dlouhodobé smlouvy (PPA kontrakty) pro producenty energie z obnovitelných zdrojů. Spolu s tím je třeba změnit stavební zákon a odblokovat povolování nových staveb. Změnit je také třeba zákon o půdním fondu tak, aby nebránil vzniku agrivoltaických projektů, tedy takových, kde zůstává zemědělská funkce a připojí se produkce čisté energie. Výstavba obnovitelných zdrojů musí patřit mezi strategické projekty podobně jako liniové stavby.
- Odstranit administrativní bariéry pro rozvoj obnovitelných zdrojů: zrušení takzvaného měření po fázích, kvůli kterému jsme dnes odkázáni z velké části na solární střídače z Číny. Chceme-li podpořit instalaci evropských technologií, musíme se vrátit k takzvanému součtovému měření.
- Spustit vládní informační kampaň na podporu využití potenciálu renovace budov a místních obnovitelných zdrojů energie. Vláda může upozornit i na jednoduché kroky, které sníží účty za energii a spotřebu ruského plynu či ropy: snížení teploty v místnostech o pár stupňů či využití pohodlné veřejné dopravy místo automobilů - lehká úprava návyků je minimální zásah do naší pohodlnosti oproti děsům, kterým jsou vystaveni lidé na Ukrajině.
- Nastartovat Česko k jízdě s čistou stopou: nezávislost na ruské ropě můžeme zvýšit pomocí podpory bezpečných cyklostezek, rozvojem pohodlné a dostupné veřejné dopravy i nástupem moderní mobility: elektromobily nepotřebují ani kapku ruské ropy. Podíl mohou snížit také udržitelná biopaliva nových generací - synteticky vyráběná nafta či s využitím odpadních materiálů.
- Otevřít Česko inovacím: naše energetika zaspala v nástupu smartmetrů, rozvoji akumulace a hrozí, že promeškáme také nástup výroby zeleného vodíku. Jde přitom o řešení, která pomohou snížit účty za energii domácnostem i firmám. Ukládání energie může přinést flexibilnější výrobu a vodík pomůže dekarbonizovat průmyslovou výrobu - tak na co ještě čekáme?
- Nabídnout nové pracovní příležitosti: ekonomika projde v následujících letech transformací. Nové obory vytvoří nové pracovní příležitosti. Stát musí rozběhnout rekvalifikační programy a podpořit takové formy vzdělávání, které umožní posunout Česko od montovny k oborům s vyšší přidanou hodnotou.